Basın Duyurusu

ODTÜLÜ MALATYALILAR DERNE

“Göktürk-2” uydusunun fırlatılışı nedeniyle 18 Aralık 2012 Salı günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü binasında düzenlenen törenin öncesi ve sonrasında yaşanan olaylar derneğimiz tarafından hassasiyetle izlenmektedir.

Düzenlenen törene katılmak üzere yerleşkeye geleceği bilinen TBMM Başkanı, T.C Başbakanı, Genel Kurmay Başkanı, bakanlar ve üst düzey yetkililerin korunmasına yönelik polis tarafından alınan önlemler neticesinde yerleşke içerisinde yaşayan öğrenci, akademisyen ve idari personel olumsuz etkilenmiştir. Atılan gaz bombalarından bir çok kişinin etkilendiği, binaların camlarının kırıldığı, araçların hasar gördüğü ODTÜ Rektörlüğü tarafından yayınlanan basın açıklamasında da belirtilmiştir.

Demokratik bir ülkede yaşayan kişilerin protesto hakkını kullanmasını önlemeye yönelik polis tarafından alınmış önlemler olayları daha da tırmandırmıştır. Kişilerin kendilerini özgürce ifade edebildikleri yerlerin başında gelen üniversitelerde; şiddete başvurulmadan yapılan protestolar karşısında alınacak müdahalelerin güvenlik görevlilerince anlayışla karşılanması ve yapılacak müdahalelerin aynı oranda olmasını beklemekteyiz.

Yazılı basın ve görsel medyada olayların farklı bir şekilde ele alındığını da üzülerek takip ediyoruz. Kişilerin haber alma özgürlüğünü taraflı bir şekilde yönlendirmeye çalışan bazı kurum ve kuruluşları ve bu haberleri yapan kişileri: kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet ediyoruz. Gerçek dışı ve  uydurma haberleri ODTÜ ve ODTÜlülerle bağdaştırmamalarını istiyoruz.

ODTÜ mezunu, akademisyeni ve öğrencisi olan bizler, Üniversitemiz mensuplarına karşı yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bilimsel kimliği ve eğitim kalitesi ile Cumhuriyetimizin önemli kazanımlarından olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, bu sorunun üstesinden gelecek kadar güçlü ve köklü temellere ve kısa vadeli siyasetin oyuncağı olmayacak kadar bilinçli ve nitelikli üyelere sahiptir.

Kamuoyuna Saygılarımızla Sunarız,

ODTÜLÜ MALATYALILAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

One thought on “Basın Duyurusu

  1. Mesut Yüksel ŞAHİN 21 Aralık 2012 at 12:30 - Reply

    Özenle hazırlanan bu bildiri nedeniyle derneğimizi yürekten kutlarım. Gelişebilmemizle ilgili olarak, karşıt olduğumuzla ilgili düşüncelerimizi bu tonda bildirme olgunluğuna ermemiz gerektiğine inanıyorum. Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir