Genişletilmiş Yönetim Toplantısı

Genisletilmis Yonetim

25.02.2013

ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği yönetimi olarak yürütmekte olduğumuz projeler, yapacağımız organizasyon ve etkinlikler, öğrenci üyelerimiz için yaptığımız/yapacağımız staj çalışmaları hakkında; üyelerimizi bilgilendirmek, onların görüşleri doğrultusunda çalışmalarımıza yön vermek için  ODTU MD Vişnelik Tesislerinde bir araya geldik.

Genişletilmiş Yönetim

Çeşitli bölümlerden öğrenci, mezun ve akademisyen üyelerimizin katıldığı toplantıda; her bir yönetim kurulu üyesi sorumlu olduğu konular hakkında bilgi verdi. Açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik yaptı. Çelik,” Derneğimiz üyelerinin yapılan çalışmalarda aktif olarak görev alabilmesi, görüşlerini belirtebilmesi amacıyla iki ayda bir “Genişletilmiş Yönetim” adlı toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra sürdürmekte olduğumuz proje ve organizasyonlarda üyelerimizin mesleki bilgi ve ilgileri doğrultusunda bir araya gelmeye devam edeceğiz”,dedi.  Daha sonra sözü Denetleme Kurulu Başkanı Kazım Yalçınoğlu aldı. Yalçınoğlu,” ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği benzerine az rastlanılacak işler yapmaktadır. Uğraşmış olduğu alanlarda profesyonel katkılar sağlamaktadır”, şeklinde konuştu.

DSCN7229

Burs ve Yardımlar

Ardından sözü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Burs ve Yardımlar Komitesi sorumlusu Seydihan Çamur aldı. Çamur,” Derneğimiz üyesi olan lisans, ön lisans hatta yüksek lisans öğrencilerinin akademik yaşamlarını kolaylaştırmak üzere burs ve yardımlar yönetmeliği çıkarıyoruz. Buna göre çeşitli sebeplerden dolayı bursu kesilmiş olup, yeniden burs alma hakkını yitiren öğrencilerimize ikinci bir şans vermek istiyoruz. Bu şekilde, öğrencilerimizin öz güvenlerini ve motivasyonlarını kaybetmeden akademik çalışmalarını sürdürmelerini sağlamış olacağız. Bunu yaparken burs ve yardım veren kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etmeye özen göstereceğiz”,dedi.

Staj ve Mezuniyet Sonrası İş

Yönetim Kurulu Üyesi, Mezun-Öğrenci İlişkileri sorumlusu Güray Doğan, staj ve mezuniyet sonrası iş başvuruları hakkında yapılan çalışmalardan bahsetti. Doğan,” dernek olarak bir çok kurum ve kuruluşla diyalog halindeyiz. Amacımız öğrenci üyelerimizin lisans eğitimleri sırasında yapacakları stajlarını en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak. Bunun için zaman zaman Malatyalı iş adamları ve bürokratlarla bir araya geliyoruz. Başarılı bir staj süreci geçiren öğrencinin mesleki kariyerinde daha üst noktalara geleceğini düşünüyoruz”, şeklinde konuştu.

 DSCN7239

Sektör İncelemeleri

Yönetim Kurulu Üyesi, Sektör İncelemeleri sorumlusu Talha Torun yapılacak olan Şehircilik ve Kent Mimarisi incelemeleri hakkında bilgi verdi. Torun, ”Geçtiğimiz sene savunma sanayi sektörüyle başlayan sonrasında enerji ve çevre başlığıyla devam eden çalışmalarımız oldu. Sektör İncelemeleri adını verdiğimiz bu çalışmalar mezun ve akademisyen üyelerimizi sektör yöneticileriyle bir araya getirerek gündemi değerlendirmemizi sağlıyor. Ayrıca öğrenci üyelerimiz halen sürdürmekte oldukları lisans eğitimlerini nasıl yönlendirebileceklerini belirleyebiliyor. Bu çalışmaların sonrasında çıktı olarak özellikle Malatya ilinde uygulamalar yapmayı hedefliyoruz. Bu seneki konu başlıklarımız Şehircilik ve Kent Mimarisi ve sonrasında Finans incelemeleri olacak. 13 Mart 2013’de Şehircilik ve Kent Mimarisi sektörü ile ilgili ilk oturumu gerçekleştirmeyi planlıyoruz”,dedi.

Murat Güneş

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Odaklı Projeler

Yönetim Kurulu Üyesi, Proje sorumlusu Murat Güneş derneğin güneş ve rüzgar enerjisi konularında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Güneş,” Derneğimiz son dönemlerde özellikle enerji odaklı çalışmalara ağırlık verdi. Malatya’da gerçekleşecek bir GES (Güneş Enerjisi Santrali) kurulumu projesi bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak yoğun çaba sarf ediyoruz. Bunun yanı sıra Malatya’nın rüzgar enerjisi potansiyelini ortaya çıkaracak bir çalışma yürütüyoruz. Bu sayede Malatya’ya rüzgar alanında yatırım yapacak firmalar için kapıyı aralayacağımızı düşünüyoruz”,  diye belirtti.

Röportajlara devam..

Daha sonra Yönetim Kurulu Üyesi, Basın-Yayın-İletişim sorumlusu İpek Hazal Önen söz aldı. Önen,” Geçmiş dönemlerde dernek olarak Malatya ve ODTÜ ile ilişkili bürokrat, iş adamı ve akademisyenlerle röportaj yapıyorduk. Mart ayına yetişecek şekilde röportajlarımıza devam etmeyi planlıyoruz. Böylece Malatyalılık ve ODTÜlülük kültürünün/kimliğinin oluşmasında yer edinmiş kişileri, röportajlarımız sayesinde daha yakından tanıyacağız.

Her bir üyemiz için ağaç yetiştireceğiz…

Son olarak söz alan Yönetim Kurulu Başkanı, Etkinlikler sorumlusu Çelik,”  Derneğimiz bir çok alanda faaliyet göstermektedir. Bu faaliyetlerin artarak devam etmesi için Malatyalı ve/veya ODTÜlü bürokrat, siyasetçi, iş adamı ve akademisyenleri ziyaret ediyoruz. Onları etkinliklerimize davet ediyoruz. Tüm bunları yaparken Malatya’mızın değerli basın mensupları aracılığıyla Malatya kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca derneğimiz kuruluş yıl dönümü yaklaşıyor. 6 Mart 2013 tarihinde derneğimiz, kuruluşunun ardından 5 yılı geride bırakmış olacak. Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ODTÜ yerleşkesine ve Malatya iline ağaç dikmeyi planlıyoruz. Derneğimizin 83 resmi üyesi bulunmakta. Her bir üyemiz için bir ağaç dikmeyi hedefliyoruz. Hatta etkinliklerimize katılan her bir bürokrat, siyasetçi, akademisyen ve iş adamı  için de birer ağaç dikmeyi arzuluyoruz. Malatya kamuoyuyla aramızda köprü görevi gören yerel basın kuruluşlarımız için de birer ağaç dikmeyi planlıyoruz. Ağaçlar büyüdükçe dostluklarımız da büyümeye devam edecek”, şeklinde konuştu.

DSCN7228

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir