BOTAŞ Genel Müdür V. Mehmet Konuk’u Ziyaret

BOTAŞ MEHMET KONUK

23.02.2013

BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) Genel Müdür V. Mehmet Konuk’u ziyaret ettik. ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Güneş, Talha Torun ve İpek Hazal Önen ziyaret sırasında hazır bulundular.

BOTAŞ

ODTÜ Öğrencisi, Mezunu ve Akademisyeni olan Malatyalıların üyesi olduğu ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği olarak Malatya’nın bürokrasideki temsilcilerinden, aslen Malatyalı olan, Mehmet Konuk’u makamında ziyaret ettik. BOTAŞ Genel Müdür Vekili ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Konuk ile Malatya ve Derneğin çalışma alanları üzerine sohbet ettik. BOTAŞ’ın son dönem faaliyetleri konusunda kısa bilgiler veren Konuk, yapılan çalışmaların ülke için önemini vurguladı.  Petrol ve doğalgaz’ın boru hatları ile taşımacılığında Türkiye’nin stratejik konumuna dikkat çekti. Ziyaret sırasında Çelik,” Derneğimiz son dönemde özellikle güneş ve rüzgar enerjisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştır”,dedi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Konuk,”Dernek çalışmalarınıza katkıda bulunmaktan memnun olurum. Özellikle öğrencilerin ve yeni mezunların mesleki açıdan gelişmeleri konusunda katkı sağlamak isterim”, şeklinde konuştu.

BOTAŞ’da çeşitli kademelerde uzun yıllar hizmet veren Konuk, 2008 yılında BOTAŞ Genel Müdür Yardımcılığına atanmış ve 2011 yılı itibariyle yönetim kurulu üyesi olmuştur.  Mart 2012 itibariyle Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı vekaleten yürütmektedir.

İpekZiyaret sırasında BOTAŞ Genel Müdür V. Mehmet Konuk’a dernek yöneticileri tarafından Malatya kayısısı hediye paketi verildi.

BOTAŞ Hakkında

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.  (BOTAŞ), 27 Ağustos 1973 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti ile Irak Cumhuriyeti Hükümetleri arasında imzalanan Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması’nın amacı olan Irak ham petrolünün, Ceyhan Terminaline taşınmasını gerçekleştirmek üzere, 7/7871 sayılı Kararnameye istinaden 15 Ağustos 1974 tarihinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından kurulmuştur.

Türkiye’nin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gözönüne alınarak başlangıçta, boru hatları ile petrol taşımacılığı yapan Kuruluşumuzun faaliyetleri, 1987 yılından itibaren boru hatları ile doğal gaz taşımacılığı ve doğal gaz ticareti ile genişlemiş ve Kuruluşumuz hizmet fonksiyonlarının yanısıra, ticari bir hüviyet de kazanmıştır.

9 Şubat 1990 tarihli ve 397 sayılı Doğal Gazın Kullanımı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile BOTAŞ’a verilen doğal gazın ithali, dağıtımı (şehir dağıtımı hariç), satışı ve fiyatlandırması konularındaki tekel konumu, 2 Mayıs 2001 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 4646 Sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ile sona ermiştir. Söz konusu Kanun, doğal gazın ithali, iletimi, dağıtımı, depolanması, pazarlanması, ticareti ve ihracatı ile bu faaliyetlere ilişkin tüm gerçek ve tüzel kişilerin hak ve yükümlülüklerini düzenlemektedir.

Kuruluşumuz halen, 4646 Sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu çerçevesinde bir piyasa oyuncusu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir”(www.botas.gov.tr).

DSCN7219