Prof.Dr.Topçu’yu Ziyaret

Prof. Dr.Zühal Topcu

23.02.2013

TBMM Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topçu’yu ziyaret ettik. ODTÜLÜ Malatyalılar Derneğini temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Talha Torun ve İpek Hazal Önen ziyaret sırasında hazır bulundular.

ODTÜ Öğrencisi, Mezunu ve Akademisyeni olan Malatyalıların üyesi olduğu ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği olarak Malatya’nın siyasetteki temsilcilerinden, aslen Malatya’nın Darende ilçesinden olan, Prof. Dr. Zuhal Topçu’yu parti merkezinde ziyaret ettik. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Topçu ile Malatya ve Derneğin çalışma alanları üzerine sohbet ettik. Ziyaret sırasında Çelik,” Derneğimiz ODTÜ mezunu ve öğrencisi arasında kurmuş olduğu birliktelik sayesinde özellikle Malatya’da uygulanabilir projeler yapmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte Malatya ve ODTÜ ile ilişkili siyasiler, bürokratlar ve iş adamları ile bir araya gelmektedir”,dedi. Ardından Topçu, “Dernek olarak yapmış olduğunuz çalışmaları önemsiyorum, bu tarz oluşumlar ülke gelişimine  katma değer sağlamaktadır. Bu süreçte Dernek çalışmalarınıza,özellikle eğitim ve gençliği ilgilendiren konularda, katkıda bulunmaktan memnuniyet duyarım”,şeklinde konuştu.

Ziyaret sırasında Prof. Topçu’ya Malatya kayısısı hediye paketi verildi.

Prof. Dr. Zühal Topçu Kimdir?

“Zühal Topcu, 1960’ta Şanlıurfa Birecik’te doğdu. Baba adı Ali, anne adı Behiye’dir.

Öğretim Üyesi Prof. Dr.; AÜ Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji-Felsefe Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde eğitim alanında tamamladı.

1986 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde göreve başladı. Aynı üniversitede yardımcı doçent, doçent ve profesör oldu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Bölüm Başkanlığı ile KKTC Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Bölüm Başkanlığı ve Dekanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitim yönetimi, eğitim programları alanlarında yüksek lisans programları açtı ve alanla ilgili dersler verdi. Amerika, İngiltere, Japonya’nın yanı sıra birçok ülkede çeşitli çalışmalar yaptı. Eğitimde kalite yönetimi, eğitimde alternatif arayışlar, Japon eğitim sistemi konularında kitapları ve çok sayıda makalesi yayınlandı.

24. Dönemde Türkiye-AB KPK Üyeliği görevini üstlendi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Topcu, 2 çocuk annesidir”(www.tbmm.gov.tr).